Przyczyny narkomanii

narkomanPo raz pierwszy sięgamy po narkotyki z przeważnie z ciekawości, zakazany owoc kusi najbardziej, dlatego trudno jest nad odmówić, wtedy gdy ktoś nam je proponuje. Chcemy zobaczyć, jak to jest, przeżyć to o czym opowiadają nam koledzy lub koleżanki. Niestety często na pierwszym razie się nie kończy i sięgamy po nie jeszcze raz, by powtórzyć, to co przeżyliśmy za pierwszym razem. Z czasem potrzebujemy ich coraz częściej i w coraz większej ilości. Głębsze przyczyny sięgania po narkotyki, są podobne do tych dla których sięgamy po inne używki. Czyli są nimi zaburzone relacje rodzinne i szkolne, nie potrafimy stawić czoła problemom, które pojawiają się w domu rodzinnym i w szkole, dlatego uciekamy w świat narkotyków, gdzie czujemy się bezpiecznie i przyjemnie. Uważa się, że osoby bardziej wrażliwe, bardzie emocjonalne mają większą tendencje to uzależnień, one często tworzą problem tam, gdzie go tak naprawdę nie ma, potrzebują jakoś się odprężyć, zrelaksować i sięgają po narkotyki, by zapomnieć o złym i niesprawiedliwym świecie.

Popaść w nałóg nie jest wcale tak trudno, wystarczy chwila zbytniej pewności siebie. Myśl, że wszystko ma się pod kontrolą i nagle zdajemy sobie sprawę, że jest wręcz przeciwnie. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, kiedy staliśmy się ofiarą uzależnienia od narkotyków.

Jakie są przyczyny uzależnień?

Przyczyn może być bardzo wiele, jednak głównie można powiedzieć, że ich źródło leży u nas samych lub u jakiejś obcej osoby z naszego otoczenia, która skłoniła i zachęciła nas do zażycia choć jednej dawki narkotyku. Gdy już raz się tego spróbuje, to nie jest wcale tak łatwo się z tego wydostać.

Jeśli chodzi o przyczynę, której źródłem jesteśmy my sami, to zazwyczaj towarzyszy temu chwila słabości, lub ciekawości. Widzimy, jak narkotyki działają na innych, ale sami nigdy ich nie próbowaliśmy i chcielibyśmy sprawdzić ich działanie na własną rękę. Może to nam się spodobać lub nie. Jednak takie środki mają właśnie działać w sposób uzależniający, żebyśmy nie mogli się od nich już uwolnić, więc skutek jest znany dla wszystkich.

Uzależnienie może także być spowodowane, przez fizyczne przyzwyczajenie organizmu do zażywanego środku. Nawet jeśli jesteśmy silni psychicznie, to organizm dzięki danemu środkowi czuje się na tyle wyzwolony, że pragnie dostać kolejną dawkę. Człowiek nie jest w stanie się temu oprzeć i pragnie znów poczuć się świetnie, jak wtedy, gdy ostatni raz coś zażył.

Uzależnić można się także przez presję społeczną, problemy rodzinne, ze znajomymi, czy w pracy. Narkotyki traktuje się jako uwolnienie od problemów i najlepszą ucieczkę.

Zdiagnozowanie źródła, jest jednym z podstawowych kroków ku temu, by walczyć z uzależnieniem.Bez tego, walka może być bardzo szybko przegrana i leczenie straci sens.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *